Terapeutyczne
oddziaływanie opiekunów

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą wymagającą długotrwałego leczenia zazwyczaj przez całe życie pacjenta. Aby człowiek chory na schizofrenię mógł funkcjonować, niezbędne jest regularne przyjmowanie leków, korzystanie z różnych rodzajów dostępnej terapii, jak również prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i kontakty społeczne. Rola członków rodziny polega na wspieraniu bliskiej osoby w różnych fazach choroby.

Przebieg schizofrenii u większości pacjentów charakteryzuje się nawracającymi psychozami.

brak zdrowia psychicznego

Czy wiesz, że...

Aktywność choroby jest największa w okresie ok. 5 lat od zachorowania.

Mówimy o tzw. okresie krytycznym, w którym psychozy pojawiają się często, powodując postępujące uszkodzenie mózgu, co skutkuje coraz dłuższymi okresami hospitalizacji, coraz większą opornością na leki, utrwalaniem się objawów wytwórczych, pogorszeniem pamięci i funkcji wykonawczych, utratą pracy i upośledzeniem funkcjonowania w rodzinie i środowisku. Najistotniejszym celem długofalowej terapii jest zapobieganie nawrotom i ich negatywnym konsekwencjom. Podstawę stanowi wspieranie chorego w regularnym przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych oraz motywowanie do korzystania z różnych form leczenia.

psychoza

Pamiętaj!

Terapeutyczne oddziaływanie opiekunów wymaga nie tylko empatii, ale przede wszystkim dużej wiedzy o chorobie i terapii oraz umiejętności obserwacji i prawidłowej komunikacji dostosowanej do możliwości chorego.

 

schizofrenia

Warto wiedzieć, że ...

To wiele wnosi w życie pacjenta, jeśli ma wokół siebie osoby bliskie, z którymi może porozmawiać o swoim leczeniu. Ważne jest, aby rozmowy te wspierały w sposób konstruktywny samą osobę chorą i jej skuteczne leczenie. Wsparcie psychiczne jest bezcenne.

 

Zobacz także

Potrzebujesz porady lekarza specjalisty?
Skorzystaj z wyszukiwarki, która pomoże znaleźć placówki w Twojej okolicy.

lub wybierz

Kliknij, aby wrócić do artykułu.

Strona została opublikowana przez firmę